-

| 7 yorum ]
Sponsorlu Bağlantılar

Fabl Örnekleri

Fabl fransızca bir kelime olup anlamı, Kahramanları çoklukla hayvanlardan seçilen, sonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum hikâye, öykünce. Bu şekilde konular daha net anlaşılmış olup çocukların hayal gücü hayata geçiriliyor. Fabl yazmak başlı başına ustalık işidir, gerçek hayattan uzak bir ütopyayı canlandırmak oldukça yorucudur. Şimdi fabl nasıl yazılır onu görelim.

Fabl Yazımı

Fabl yazmak için şu unsurlara ihtiyaç vardır.

-Hayvanların belli başlı çağrışımları vardır örneği, kaplumbağa yavaş hareket eder, tavşan hızlı hareket eder ve kurnazdır. Aslan gücü temsil eder, fil ise iyiliği, maymun yaratıcıdır.

-Fabl da hangi mesajı hangi hayvanı konuşturarak vereceğimizi iyi bilmeliyiz.

-Fabl yazarken hitap edilecek çocukların yaş oranını belirlemeli ve mesajı ona göre betimlemeliyiz.

-Anlaşılması güç yabancı kelimelerden uzak durulmalı sade bir dil kullanılmalıdır.

Fabl Örnekleri

Şimdi gelelim örneklerimize;


AĞUSTOS BÖCEĞİ İLE KARINCA


Ağustos böceği yazın yan gelip yatıyordu, hiç çalışmıyordu, bir gün onu gören karınca dedi ki,
Hey ağustos böceği böyle yatarsan kışın ne yapacaksın, ağustos böceği gülümsedi, ben her zaman yiyecek bulabilirim dedi. Ancak karınca ağustos böceğine şimdi çalışacaksın ki kışın rahat edeceksin diyerek çalışmaya devam etti, yiyeceklerini depoladı, yuvası yiyicek doluydu.

Bir gün kış geldi, ağustos böceği açlıktan ölmek üzereyken karınca fazla depoladığı yiyeceklerinin bir kısmını ağustos böceğine verdi, ağustos böceği çok teşekkür etti ve karıncaya dönerek bana iyi bir ders verdin dedi, bende artık yazın hep çalışacağım, iyi bir hayat dersi aldım dedi.

KAPLUMBAĞA VE TAVŞAN

Bir gün kaplumbağa yavaş adımlarla ilerlerken tavşan yanına geldi ve gülerek hadi yarışalım seninle dedi, kamplumbağa bu teklifi gayet ciddiye aldı tamam hadi ne duruyorsun dedi, yazın en sıcak günleriydi, yarış başlamak üzereydi, tavşan kampumbağaya dedi ki, hadi kaplumbağa sana avans vereyim sen başla ben beş dakika sonra geleceğim dedi, kaplumbağa yarışa başladı, ağır adımlarla gidiyordu ancak motivasyonu yüksekti, tavşan ise kaplumbağaya alaylı alaylı arkasından bakarak nasıl olsa bi koşuda onu geçerim dedi, ancak sıcağın yoğun olmasıyla beraber uykusu geldi gölge bir yere geçti, biden uykusu geldi, uyandığında kaplumbağa yarışı çoktan kazanmıştı.

Nurullah Güngör.

7 yorum

Unknown dedi ki... @ 7 Ocak 2016 05:57

Tja

Unknown dedi ki... @ 7 Ocak 2016 05:57

Tja

Yakup Onur Genc dedi ki... @ 21 Ocak 2016 14:14

Güzel tesekurler

Yakup Onur Genc dedi ki... @ 21 Ocak 2016 14:14

Çok saol

Furkan Baba dedi ki... @ 20 Mart 2016 04:57

Saullun cok isime yaradı

Balık Kız dedi ki... @ 13 Şubat 2017 10:42

Çok saol

Unknown dedi ki... @ 15 Mayıs 2017 09:25

Çok güzel

Yorum Gönder